Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.12.2012 14:04 - Заченати от нацистките окупатори: "Бяхме рожба на чудовища" Статия във вестник ,, Вашингтон пост"
Автор: monarh1991 Категория: История   
Прочетен: 4313 Коментари: 5 Гласове:
1

Последна промяна: 11.12.2012 14:08

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 image   Някогашните деца, заченати от окупатори, в наши дни. Снимка: сърца без граници  


Един от слабо разглежданите аспекти на Втората световна война е  този за децата, които германските войници създават с местни жени във  Западна Европа. Някои от тези жени са били  насилени, други са имали доброволно  връзка с немците.  След войната тези жени са били подложени на унижения, а децата им  стават обект на подигравки и присмех, само защото са деца на окупатори. Най-известният пример е едната от певиците от АББА. Майка й е норвежка, която се влюбва във германец, но заради отношението към тези жени и децата им след войната,  тя емигрира с дъщеря си във Швеция.  Представям на вниманието ви следната статия : 


  
,,Заченати от нацистките окупатори: "Бяхме рожба на чудовища"  

16 Декември 2009

в. Вашингтон пост  

 

Едуард Коуди


        Когато научава истината, Жан-Жак Делорм е на 23       години. След години на тайнственост, през които         майка му упорито пази мълчание, един ден бабата       на Делорм отворила голям шкаф и извадила оттам       пожълтял плик със снимки на германски войник,         който бил любовник на майка му по време на                окупацията на Франция през Втората световна            война. “Едва тогава разбрах всичко”, казва                     Делорм, който днес се вълнува при спомена за             онзи болезнен следобед през 1967 г. “Най-накрая          имах баща”.

 

Историците смятат, че децата на германски войници, участвали в четиригодишната нацистка окупация на Европа, са над 800 000. Само във Франция те са около 200 000. Подобно на Делорм, повечето са били отгледани с тайни и чувство на срам, подложени на подигравки в училище, без да разбират какво са сторили. След изтеглянето на германците много от майките на тези деца са били разкарвани по улиците с обръснати глави и голи. Други, като майката на Делорм, били хвърлени в затвора за предателство.

 

Сега, повече от шест десетилетия по-късно, когато някогашните деца вече са над 60-годишни, започна да се усеща духът на промяната. Някои от европейските “деца на войната” започнаха да разговарят помежду си, споделяйки с болка за срама, който са били принудени да изпитват. Все повече от тях решават да открият германските си бащи и семейства. Разкритието, направено от бабата на Делорм, поставило началото на продължило с десетилетия издирване, упорито тормозене на служители в германските архиви, отправяне на молби към историци да открият някакви диря или тръгване по фалшива следа. Майката на Делорм, която вече се била опарила, попадайки след войната в затвора по обвинение в колаборационизъм, не му съдействала. Делорм обаче не се отказал и преди три години най-сетне завършил родословното си дърво.

 

Той установил, че баща му Ханс Хофман бил хлебар от Майнц. През войната Хофман свирел на чело в оркестъра на Вермахта, изпратен да развлича окупиран Париж, където имал метреса французойка. След рухването на Третия райх, на 25 април 1945 г. той бил убит в баварско село, атакувано от американски танкове. Това откритие не ми донесе покой, “покой” е твърде силна дума, но почувствах известно успокоение, казва Делорм, който сега е на 65 години, пенсиониран служител на пощенската служба в Ментон, на Френската ривиера. “Изведнъж се оказа, че имам баща, лели, братовчеди - цяло семейство”, казва той.

 

За да помогне на хора, които като него търсят корените си, Делорм основал организацията “Сърца без граници”. Тя съществува от три години и вече има 300 членове (всичките деца на германски войници) и има телефони, на които “децата на войната” могат да се обаждат, за да говорят за това какво е да израснеш в заблуда. Миналия месец “Сърца без граници” имаха среща в град Каен, за да разкажат личните си истории и да чуят мнения на историци къде е мястото им.
“Онова, което сме преживели, и чувството, че сме били лишени от нещо, което ни е съпътствало през целия ни живот, ни карат да извисим глас”, казва белгийката Херлина Свилен, учителка в средно училище и изследовател в Университета “Врийе” в Брюксел. “Не пожелаваме на нито едно дете да преживее това”.

 

Свилен казва, че сега хората са заговорили открито на тази тема, донякъде защото са посмели да го направят чак след смъртта на майките си. Промениха се и обществените нагласи - това вече не позорно петно, а и германските архиви в последните години откликват с по-голяма готовност на молбите на външни лица, допълва тя. Свилен казва, че дълго подозирала, че нещо не е наред в миналото й. Открила, че баща й е бил германски войник (един от около 20 000 в Белгия), чак през 2007 г. ,когато нейната майка й казала. Майка й си пишела с бившия си любовник след войната, но когато се омъжила за белгиец, унищожила писмата. След това миналото останала забулено в тайна.

 

Как реагират в Германия

Георг Лилиентал, директор на мемориала “Хадамар” на жертвите на нацистката “евтаназия” в Германия, казва, че малцина германци имат желание да разговарят по темата, въпреки, че тя се обсъжда в окупираните някога страни. Много от германските войници, създали деца в окупираните държави през войната, са имали съпруги и деца в родината си. В повечето случаи бащите вече са починали, отбелязва той, някои “деца на войната” са били посрещнати с радост от полубратята и сестрите си, но други са били отхвърлени. “Трябва да мине повече време”, добавя Лилиентал.

 

Френският външен министър Бернар Кушнер наскоро призова германското правителство да даде германско гражданство на френски “деца на войната”, които са поискали да го имат, след като проследили произхода си. Германски паспорт вече са получили около половин дузина души, а повече от 20 са кандидатствали. Сред тях е и Делорм. Подобна възможност ще бъде дадена скоро и на децата на германски войници в други държави, казва Лилиентал.
“Предоставянето на германското гражданство на тези хора е важно решение, изключително важен символичен акт от страна на германското правителство”, подчертава той. “Проблемите и трудностите, с които е белязан целият живот на тези хора, продължават да ги травмират и днес”.

 

Мъчително детство

Делорм започнал да проявява любопитство към произхода си, след като на 12-годишна възраст прочел в семейни документи, че е “признат” от съпруга на майка си, за когото тя се омъжила след войната. Той попитал какво значи това, но никой не пожелал да му обясни. Оттогава постоянно си мислех за това, спомня си той. Делорм неведнъж питал баба си, която го отгледала, и майка си за произхода си. Баба му отклонявала темата, а майка му се ядосвала и нищо не казвала. В училището в нормандското градче, в което израснал, го подигравали, че е дете на германец. Истината започнала да се изяснява, когато пораснал - най-лошите му очаквания се потвърдили от закъснялото решение на баба му да му покаже снимките.

 

“Бяхме деца на чудовища”, казва той, припомняйки си омразата към нацистите в следвоенна Франция. “Бях копелето на майка си, по-лошо - бях копеле на шваба. Когато говорех за произхода си, хората се отдръпваха, така се научих да не разказвам за това”. Майката на Делорм починала през 1994 г., но проучванията му започнали доста по-рано. След годините, изгубени в разнищване на фалшива следа за “братовчед” на баща му, който се оказало, че не е роднина, Делорм най-сетне научил за военния оркестър и се свързал с берлински архивар, който му предоставил списък с членовете на оркестъра.

 

През 2007 г. Делорм отишъл до Майнц, за да се срещне със своите полубрат и сестра. Дотогава роднините му нямали и представа за връзката на баща им в окупирана Франция. Имаше няколко неловки момента, казва Делорм, но ме приеха като член на семейството. Тримата започнали да си разменят подаръци за Коледа, а наскоро решили веднъж годишно да се посещават взаимно, редувайки Германия и Франция. Делорм казва обаче, че ще запази фамилното си име, принадлежало на баба му, дядо му и майка му, ще запази френските си лични документи и вероятно ще вземе и германски паспорт. “Ще ползвам германския си паспорт във Франция, а френския - в Германия, просто за да си върна на всички”, добавя той с усмивка.

 

По БТА

 

e-vestnik.bg/7891/byahme-rozhba-na-chudovishta-detsata-na-germanski-voynitsi-v-okupirana-prez-voynata-evropa-se-izpravyat-pred-minaloto/







Гласувай:
2



1. germantiger - За германските деца и жертви признание няма
11.12.2012 21:14
Въобще не се чудувам, че Уошингтън пост НЕ се занимава с:

- немчатата - децата на германски войници и руски жени неизнасилени, родени презь и след ПСВ - с указ гласуван вкл. от руски коминистки майки - тези полугермански деца се вземат насила от руските им майки и се затварят в домове, където растат за да забравят майките и германските си бащи

- 26.06.1945 г. в Сан Франциско се приема хартата на ООН и ТЯ ЯСНО ИЗКЛЮЧВА ГЕРМАНСКИТЕ БЕЖАНЦИ ОТ ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА МЕЖДУНАРОНА ПОМОЩ, НЕПРИЗНАВАЙКИ ГИ... ТАКИВА ЗА ООН НЯМА – УНИКАЛЕН СЛУЧАЙ!!! Днес всеки негър в Африка е „по-бежанец” и „заслужава” повече помощ от и досега непризнатите германци след ВСВ...

- децата германски ПРЕИМЕНУВАНИ И РАЗДЕЛЕНИ БРАТ ОТ СЕСТРА - ГЕРМАНСКИ ДЕЦА в земите на бивша Югославия, ето от моя блог:

ИСТОРИЯТА НА АННА КЛАЙН – ОТНЕТА И РАЗДЕЛЕНА В ЮГОСЛАВИЯ

- 1944 г. тя става на 6 г., имала малко братче на 5 г. и сестриче на 9 г..., бащата, призован във Вермахта и изчезнал безследно на фронта, майка им е отведена на принудителна работа в СССР през есента на 1944 г... През пролетта на 1945 г. сърбите изпращат трите деца и баба им в лагер, където възрастната умира от глад и с дни лежи мъртва в сламата с децата, после те са отведени в приют... Тя разказва: „През това време там се научихме да говорим на сръбски, защото НЕМСКИЯТ ЕЗИК БЕ ЗАБРАНЕН. Аз можех да си кажа няколко дума на немски със сестра си само в усамотен и скрит ъгъл. Ако ни хващаха, то ни наказваха жестоко. Нас ни лишаваха от обед или ни биеха. После ни разделиха... Първо взеха малкия ни брат в друг детски дом... Той плака с горчиви сълзи, та нали ние заменяхме майка му. После ни разделиха със сестра ми – изпратиха я в приют. Аз забравих немския и говорех само по сръбски.” И това се е правило масово с деца. След няколко години обаче по договор между ФРГ и Югославия се позволява изпращането на немските деца в Германия (ФРГ)... Още на гарата в Белград Анна Клайн среща брат си, но той не я познава. По-късно след тях се отправя и голямата им сестра.

Едва на гарата в Бад Херсфелде в Хессен срещат майка си след 6 години раздяла. „Аз чувам това сякаш е днес, как тя каза моето име и аз моментално осъзнах, че това е точно моята майма, макар преди това да не я разпознах веднага.”
цитирай
2. germantiger - Несъмнено германците сме виновни за всичко преди, сега и за в бъдеще...
11.12.2012 21:16
За наводненията в Китай и глада в Етиопия също, а пропо след 4-5 милиарда години, когато Слънцето се разшири до червен гигант също ще са виновни германците.

... със сигурност Уошингтън пост "не знае", че има почти десет книги за любов на французойки с германски войници - любов, не насилие!

Разбира се тази любов нито ще се коментира, нито ще се филмира.
цитирай
3. injir - За любовта няма граници. Кой може да ...
11.12.2012 23:51
За любовта няма граници. Кой може да й попречи? Тя е като истината. Необходима е. Поздрав за написаното!
цитирай
4. monarh1991 - И аз съм против двойния стандарт
12.12.2012 11:51
за това едни да са жертви на войната, а другите не. Цивилните германци също са страдали. И в Източна, и в Западна Германия, а също и в Чехословакия, Полша, Бивша Югославия и т.н. И в този смисъл заслужават реабилитация.
цитирай
5. germantiger - 4. monarh1991 - И аз съм против дв...
12.12.2012 14:38
4. monarh1991 - И аз съм против двойния стандарт
11:51
за това едни да са жертви на войната, а другите не. Цивилните германци също са страдали. И в Източна, и в Западна Германия, а също и в Чехословакия, Полша, Бивша Югославия и т.н. И в този смисъл заслужават реабилитация.

...

Абсолютно съм съгласен с теб за двойния стандарт и лицемерието и несправедливостта произтичащи от него.

В текста обаче, отново се чете вината на германците и желанието на Делорм някому нещо да връща! Дрисльо!

Аз имам да връщам за прадядо ми убит от червените в бг без съд и присъда и без гроб нейде в К=юстендилско, аз имам да искам "сметка" някому за промененото германско име на фамилията на майка ми и нейното лично като бебе. Аз фразбира се, не съм "хукнал' да преследвам който и да било, а Делорм има лудия късмет, че не ме познава лично - и вербално и физически щях да му поискам мотивите за дрисльовщината.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: monarh1991
Категория: Политика
Прочетен: 1752466
Постинги: 788
Коментари: 1182
Гласове: 5800
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930